Uçurtma Sörfü Malzemeleri Nelerdir?

Uçurtma Sörfü Malzemeleri Nelerdir

Uçurtma Sörfü Malzemeleri Nelerdir?

  • Kite
  • Board
  • Lines
  • Bar
  • Harness

Uçurtma sörfü oldukça köklü bir tarihe sahip olan, ancak Türkiye’de son yıllarda oldukça popüler hale gelen ekstrem sporlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Çanakkale, Alaçatı, Didim, Ayvalık ve bunun gibi pek çok tatil beldesinde tercih edilen bu spor, günümüzde birçok insanın ilgisini çekmektedir. Dolayısıyla insanlar uçurtma sörfünün nasıl yapıldığı, uçurtma sörfü malzemelerinin neler olduğu hakkında çeşitli araştırmalarda bulunmaktadır. Canlı bahis siteleri üzerinden en doğru malzeme listesine erişim sağlayabilirsiniz.

Uçurtma Sörfü Malzemeleri Nelerdir
Uçurtma Sörfü Malzemeleri Nelerdir

Uçurtma sörfünü yapabilmek için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar Kite, Board, Bar, Lines ve Harness olarak örneklendirilebilmektedir.

Kite

Uçurtma sörfü yapabilmek için gerekli olan temel ekipmanlardan biri de uçurmadır. Kite olarak da ifade edilen uçurtma, bar, ip ve güvenlik sisteminden oluşmakta ve hareket etmeyi sağlayacak olan rüzgarın gücünü toplamaktadır.

Board

Rüzgar gücünü toplayan uçurtma ile verimli ve sağlıklı bir şekilde hareket edebilmek, aynı zamanda üzerinde durabilmek adına bir cisme ihtiyaç duyulmaktadır. Uçurtma Sörfü malzemeleri arasında yer alan Board, yani tahta da üzerinde ayakta durarak hareket edebilmeyi sağlamaktadır.

Lines

Uçurtma ipleri olarak bilinen lines, sporcunun uçurtma ile bağlantı kurmasını sağlamakta ve uçurtmanın rüzgar ile beraber elde ettiği gücü sporcuya aktarmaktadır. Oldukça şiddetli bir güce maruz kalabilecek olan uçurtma iplerinin mutlaka dayanıklı olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi kazalar meydana gelebilmektedir.

Bar

Bar, sporcunun uçurtmayı kontrol edip yön verdiği kısım olarak bilinmektedir. Çubuk olarak da bilinen bar güvenlik sistemine bağlıdır. Bu nedenle de barı nasıl kullanacağını bilmek hayati bir önem taşımaktadır.

Harness

Daha çok Trapez adı ile bilinen Harness sayesinde Uçurtma Sörfü güçten çok denge konusu olarak ifade edilebilmektedir. Bunun nedeni ise harnessin tüm gücü sporcunun bedeninde toplamasıdır. Böylelikle sporcular uzun saatler boyunca suyun üstünde sörf yapabilmektedir. Vücudun üst kısım gücün kullanmaktan ziyade tüm bedenin ağırlığı ile uçurtmayı kontrol etmek ve yönlendirmek daha basittir.

Kiteboard için kullanılmakta olan iki farklı trapez bulunmaktadır. Bunlardan biri bele bağlanan waist olurken, diğeri ise şort gibi giyilen seat olarak bilinmektedir. yeni başlayanlar için daha çok seat önerilirken, Freestyle yapacak olanlar ise waist kullanabilmektedir.

Author: lazybird162

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir